Boss
NOU
LICHIDARE STOC
+CADOU
Boss OS 2
  • Boss OS 2
  • Boss OS 2
  • Boss OS 2
555.00
Livrare gratuită
În stoc · Comandă acum și expediem Miercuri, 06.May
5 ani
  • Efect combinat Overdrive/Distortion, cu control „Color” pentru mixarea si modelarea caracterului sunetului.
  • Controale intuitive: Volum, Ton, Drive si Color pentru reglaje rapide pe scena sau in studio.
  • Constructie metalica robusta; alimentare flexibila la baterie 9V sau adaptor DC 9V, cu conexiuni jack mono in/out.

Pedala Efect Chitara Boss OS 2

Sunet versatil pentru drive

Boss OS-2 este o pedală de efect pentru chitară electrică ce îmbină două personalități clasice într-un singur stompbox: overdrive cald și distortion agresiv. Cu ajutorul controlului Color, tranziția dintre cele două zone de gain este progresivă, astfel încât poți trece ușor de la crunch transparent la un drive dens, cu sustain.

Pedala este gândită pentru chitariști care vor să acopere rapid blues, rock clasic, hard rock și alternative fără să schimbe mai multe pedale. În funcție de setări, obții fie un răspuns dinamic la atac, fie o saturație compactă, cu note bine conturate.

Control precis în mix

Prin combinația de Drive, Ton și Color, OS-2 poate funcționa ca boost de preamp sau ca sursă principală de distorsiune. Controlul de Ton ajută la echilibrarea frecvențelor înalte, util pe amplificatoare bright sau pe doze single-coil, pentru a evita asprimea și a păstra claritatea.

Nivelul de zgomot redus, până la -100 dBu, contribuie la un semnal mai curat la gain ridicat, mai ales în lanțuri cu headroom mare. Impedanța de intrare de 1 M Ohm menține caracterul instrumentului și reduce pierderea de înalte pe cabluri mai lungi.

Construcție pentru scenă și pedalboard

Carcasa metalică specifică Boss este proiectată pentru utilizare intensă, cu comutare sigură și stabilitate bună pe pedalboard. Conectica simplă, cu jack mono la intrare și ieșire, o face ușor de integrat în lanțuri tradiționale de efecte.

Alimentarea flexibilă, prin baterie de 9V sau alimentator DC 9V, oferă opțiuni practice pentru repetiții, studio și concerte. Dimensiunile compacte ajută la economisirea spațiului, fără compromis la capitolul robustețe.

Caracteristici principale

  • Overdrive și distortion într-o singură pedală
  • Tranziție reglabilă prin Color
  • Controale: Volum, Ton, Drive, Color
  • Carcasă metalică rezistentă pentru utilizare profesională
  • Zgomot redus: -100 dBu pentru semnal curat
  • Alimentare: baterie 9V sau DC 9V
  • Conectică: jack mono intrare/ieșire

Utilizare practică

Pentru ritm, setează Color spre overdrive și folosește Volum pentru a împinge intrarea amplificatorului, obținând compresie naturală și armonice bogate. Pentru lead, crește Drive și mută Color spre distortion pentru atac mai ferm și sustain, păstrând definiția notelor.

În studio, OS-2 este utilă ca strat de gain pentru dublaje, oferind două texturi distincte din aceeași pedală. Pe scenă, reglajele rapide și construcția solidă o fac o alegere sigură pentru chitariști care vor versatilitate într-un format compact.

Specificații tehnice

CategoriePedală Efect Chitară
TipOver Drive / Distortion
ControlVolum, Ton, Drive, Color
CarcasăMetalică
AlimentareBaterie 9V, Alimentator DC 9V
IntrareJack mono
IeșireJack mono
Impedanță intrare1 M Ohm
Impedanță ieșire10 K Ohm
Nivel zgomot-100 dBu
Dimensiuni73 x 129 x 59 mm
Greutate0,4 kg

Dacă vrei o soluție rapidă pentru overdrive și distortion într-un singur echipament, Boss OS-2 este o opțiune eficientă pentru pedalboard-uri compacte. Oferă control fin asupra gain-ului și a caracterului tonal, fiind potrivită pentru chitară electrică în multiple stiluri, de la blues la rock modern.

Boss OS 2

Specificații Boss OS 2
CuloareYellow
SetNu
Tip pedalăOverdrive




Produse asemănătoare Boss OS 2