Chitara acustică Fender CD-60 Dreadnought V3 Black este o alegere solidă pentru începători și intermediari care vor un sunet plin, proiecție bună și o construcție fiabilă pentru repetiții sau scenă. Combinația dintre topul din molid laminat și spatele/lateralele din mahon laminat oferă atac clar, medii calde și o rezonanță echilibrată.
Forma dreadnought pune accent pe volum și pe răspunsul în frecvențe joase, fiind potrivită pentru strumming energic și acompaniament. Finisajul negru lucios completează aspectul clasic Fender și protejează eficient corpul în utilizare zilnică.
Bracing-ul Scalloped X ajută la o vibrație mai liberă a plăcii superioare, ceea ce îmbunătățește dinamica și proiecția. Rozeta din acrilic pearloid alb adaugă un detaliu vizual discret, fără a încărca designul.
Gâtul din mahon cu profil „C” Shape este comod pentru acorduri și schimbări rapide de poziție. Truss rod-ul Dual-Action permite reglaje precise ale curburii gâtului, utile la schimbări de calibru sau variații de temperatură și umiditate.
| Material gât | Mahon |
| Finisaj gât | Uretan lucios |
| Profil gât | „C” Shape |
| Rază baghetă | 12” (305 mm) |
| Inlays | Punct Pearloid alb |
| Freturi | 20 |
| Truss rod | Dual-Action |
| Piuliță coarde | Plastic Crème |
| Lățime piuliță | 1.69” (43 mm) |
| Material piuliță | Plastic Crème |
| Forma corpului | Dreadnought |
| Material corp | Top din molid laminat cu spate și laterale din mahon laminat |
| Partea superioară | Molid laminat |
| Spate corp | Mahon laminat |
| Laterale corp | Mahon laminat |
| Finisaj corp | Poliuretan lucios |
| Bracing | Scalloped X |
| Rozetă | Acrilic Pearloid alb |
| Pod | Nuc |
| Pini pod | Alb cu puncte negre |
| Pickguard | 1-Ply negru |
| Finisaj hardware | Crom |
| Chei acordaj | Die-Cast |
| Corzi | Fender® Dura-Tone® 880L Coated 80/20 (.012-.052 Gauges), PN 0730880303 |
| Buton curea | Buton de curea înainte montat în fabrică cu întărire internă a blocului |
| Scala | 25.3” (643 mm) |
| Dimensiune fret | 2 mm |
| Dimensiuni | 7.50x19.00x45.00 IN |
Include case pentru transport și protecție, util la deplasări, depozitare și repetiții. Setul de corzi acoperite contribuie la durată mai mare de utilizare și stabilitate bună a acordajului.
Fender CD-60 Dreadnought V3 Black
| Forma Corp | Dreadnought |
| Set | Nu |
| Dimensiune | 4/4 peste 14 ani |
| Cutaway | Nu |
| Nr Corzi | 6 |
| Față | Mahogany |
| Spate | Mahogany |
| Gât | Mahon |
| Culoare | Black |
| Husa sau Toc | Da |
| Greutate | 5 kg |
Chitara Acustica
Disponibil cu precomandă, expediere posibilă: 30.mai.2026Chitara Acustica
În stocChitara Acustica
În stocChitara Acustica
În stocChitara Acustica
În stocChitara Acustica
În stoc
Applause By Ovation AAD-96-M
Arrow Platinum D MH/MH Mahon/Mahogany
Cort L-60M-OP

